Udział naszej uczennicy w młodzieżowej wymianie polsko-niemieckiej

W ubiegłym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z organizacją Semper Avanti, która zajmuje się m.in. realizacją młodzieżowych wymian polsko-niemieckich. Uczennica kl. III TOŚ/TS Dorota Jadykin wzięła udział w takiej wymianie i wyjechała w czasie wakacji na dwa tygodnie do Lüneburga w Niemczech. Poniżej przedstawiamy bardzo interesujący opis jej pobytu w Lüneburgu. Obejrzyjcie również dołączone zdjęcia.

 

Wspomnienie z wakacji

Przez dwa tygodnie w sierpniu (01.08.-14.08.2017r) uczestniczyłam w wymianie młodzieżowej w Lüneburgu. Wymiana została zorganizowana przez SemperAvanti oraz Volksbund.de.
Podstawowym tematem wymiany była ,,Wymuszona migracja’’. Braliśmy udział w wielu warsztatach.. Między innymi rozmawialiśmy na tematy:
-Dlaczego ludzie muszą lub czasami chcą opuścić swój kraj?
-Czy coś takiego miało miejsce w przeszłości w naszych rodzinach?
-Jakie są prawa człowieka i kto im je zagwarantuje?
Mieliśmy także warsztaty:
-Projekt artystyczny we współpracy z Artschool „Pinx”
-Rozwój i realizacja uroczystości upamiętniającej osoby, które zgineły na froncie.
-Praca nad grobami na cmentarzu centralnym w Luneburgu
-Warsztaty o prawach człowieka oraz jak naszym zdaniem wygląda Europa.

Pojechaliśmy na wycieczki do:
– miejsca pamięci Sandbostel
-parku rozrywki Heidepark Soltau
-Hamburga
-często jeździliśmy do centrum Luneburga lub w starszej wersji tego miasta.

Byliśmy też w The Emigration Museum Ballainstadt Hamburg. Zobaczyliśmy jak wyglądało życie ludzi, którzy musieli opuścić swój kraj pod przymusem do innego państwa. Można właśnie tam znaleźć swojego przodka przez system ewidencji.

Obie grupy miały wieczór kulturowy.
Niemiecka grupa:
Przekazała nam jak wyglądają u nich zajęcia w szkole, częstwali nas słynnymi przysmakami (ciasto robione całą rodziną, marcepan, oraz jak robić prawdziwe cukierki, które można zakupić w manufakturze w Luneburgu). Graliśmy w przedstawianie jakiejś osoby .Było też trochę konkurencji.
Polska grupa:
Uczyliśmy ich wierszyków polskich; mieli możliwość spróbowania polskiego bigosu, cukierków (krówki, ptasie mleczko) oraz kabanosów. Nauczyliśmy ich tańczyć Belgijkę. I zrobiliśmy im quiz o znanych Polakach. Zaskoczyła nas ich wiedza na ten temat, wiedzieli bardzo dużo.

Druga część wymiany ma odbyć się w Polsce w roku 2018.

Zapraszam wszystkich do udziału w wymianach organizowanych przez SemperAvanti

Pozdrawiam
Dorota Jadykin