PO WER

Uwaga – nabór do drugiego wyjazdu na staże zawodowe w Portugalii w ramach projektu POWER

Regulamin uczestnictwa

 

Z powodu pandemii drugi wyjazd do Irlandii nie doszedł do skutku!

 

 

 

Lista zakwalifikowanych na wyjazd do Irlandii w maju 2020

Lista rezerwowa na wyjazd do Irlandii w maju 2020

 

 

 

Dziennik podróży… powrót do Polski

Szesnaścioro spedytorów i dwoje opiekunów przyleciało wczoraj wieczorem (14.12.19) z Cork na lotnisko wrocławskie. Potem lekko ponad godzinę powrotu busem do Szczawna, gdzie po 21.00 całą „irlandzką” ekipę przywitały w szkole dyrektorki Jolanta Ozimek i Iwona Czech. Na swoje pociechy czekali też rodzice, następnie krótka relacja z całego pobytu, podkreślenie walorów pobytu za granicą i młodzież pełna wrażeń pojechała do swoich domów.

Dwa tygodnie minęły jak jeden dzień – zawsze czas tak szybko upływa, gdy jest miło i przyjemnie. Takiego zdania są zarówno uczniowie z naszych klas technikum spedycyjnego, jak i nauczyciele Agnieszka Pieprzyk i Grzegorz Jaroni. Wszyscy zgodnie podkreślają ogromne zalety wyjazdów na staże za granicę. W tym roku zrobiliśmy pierwszy krok w tym kierunku, widzimy że pod każdym względem takie wyjazdy się opłacają, zatem z tym większą chęcią i ufnością szkoła zaangażuje się w kolejne projekty, które są już w fazie projektowania – kierunek – Hiszpania i Portugalia, a Irlandia będzie również kontynuowana i planowane są jeszcze dwa wyjazdy w maju i grudniu 2020 roku.
[Pokaz zdjęć]

IMG_3273
IMG_3274
IMG_3275
IMG_3276

Dziennik podróży… certyfikaty

Dzisiaj jest ostatni dzień pracy w gościnnym Galway. Czas na podsumowanie i rozdanie certyfikatów. Spedytorzy wraz z nauczycielami i irlandzkimi koordynatorami spotkali się, aby z uroczysty sposób zakończyć trwający dwa tygodnie staż. Jak widać na zdjęciach wszyscy są bardzo zadowoleni ze wszystkiego – z warunków pracy, z warunków mieszkaniowych, z wycieczek zapewnionych przez gospodarzy, z klimatu, jaki stworzony został z obu stron. Dodatkowym walorem świadczącym o zadowoleniu strony irlandzkiej jest fakt, że kilku naszych chłopców za dobrą pracę otrzymało dodatkowe wynagrodzenie oraz propozycję zatrudnienia w Galway praktycznie od zaraz. Dziewczęta dostały propozycję zatrudnienia na wakacjach, o ile tylko będą chciały skorzystać z tej oferty. Bardzo to miłe ze strony naszych gospodarzy, ale też i dla nas jest ogromną satysfakcją, że nasza młodzież swoją rzetelnością, dobrym przygotowaniem oraz kulturą osobistą szerzy dobre imię naszej szkoły. Oby tak dalej….[Pokaz zdjęć]

IMG_3245
IMG_3246
IMG_3247
IMG_3248
IMG_3249
IMG_3250
IMG_3251
IMG_3252
IMG_3253
IMG_3254
IMG_3255

Dziennik podróży cd… (ciąg dalszy pracy)

Dzisiaj nasza młodzież pracująca na swoich stanowiskach pracy miała odwiedziny nauczycieli mających nad nimi opiekę podczas pobytu w Galway. Jak widać wszystkim humory dopisują i to jest najważniejsze…
[Pokaz zdjęć]

IMG_3162
IMG_3163
IMG_3164
IMG_3165
IMG_3166
IMG_3168
IMG_3170
IMG_3171

Dziennik podróży cd… (Dublin)

Wycieczka, którą gospodarze zorganizowali dla naszych spedytorów, objęła swoim zasięgiem także stolicę kraju – Dublin. Tam młodzież zwiedziła najpiękniejsze i najbardziej wartościowe pod względem historycznym, kulturowym i estetycznym miejsca.[Pokaz zdjęć]

IMG_3123
IMG_3124
IMG_3125
IMG_3126
IMG_3127
IMG_3128
IMG_3131
IMG_3132
IMG_3133
IMG_3138
IMG_3142
IMG_3144
IMG_3147
IMG_3155
IMG_3156
IMG_3157
IMG_3158
IMG_3159
IMG_3160

Dziennik podróży cd… (czas na wycieczkę)

W podróż spedytorów z Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju na Zieloną Wyspę wpisana jest nie tylko praca i wypoczynek, ale i zwiedzanie najpiękniejszych miejsc będących znakami kultury tego pięknego kraju. Organizatorzy zorganizowali dla naszej młodzieży zwiedzanie Fanore Beach – plaży zwanej „złotym stokiem” ze względu na barwę piasku przypominającej stare złoto. Jest to także miejsce słynące z unikalnej flory. Fanore Beach jest bardzo chętnie odwiedzane o każdej porze roku przez spacerowiczów, turystów, są tutaj doskonałe warunki dla surferów, jest tu również szkoła dla uprawiających ten sport. Piękna rozległa plaża nad Atlantykiem była niejednokrotnie scenerią kręconych tu filmów. Spedytorzy ze szczawieńskiej szkoły zwiedzając to urokliwe miejsce zostawili na piasku ślad w postaci napisu „Szczawno”. W ramach tej fascynującej wycieczki młodzież podziwiała również Moherowe Klify – jedną z największych atrakcji Irlandii, określane także jako cud natury. Klifyzbudowane są z wapieni i piaskowców, mają około 14 km długości; w najwyższym miejscu osiągają wysokość 214 m. Miłego zwiedzania![Pokaz zdjęć]

IMG_3092
IMG_3093
IMG_3094
IMG_3095
IMG_3096
IMG_3097
IMG_3098
IMG_3099
IMG_3100
IMG_3101
IMG_3102
IMG_3103
IMG_3105
IMG_3106
IMG_3109
IMG_3111
IMG_3112
IMG_3122

Dziennik podróży cd… (Praca w Galway)

Po chwilowej przerwie sprawdzamy co słychać u naszych spedytorów w Galway. Otóż wszyscy mają zajęcia w różnych miejscach. Pracy jest sporo, ale wszyscy podkreślają że atmosfera jest świetna, no i, co bardzo ważne, jest możliwość konkretnego, efektywnego „podszlifowania” języka angielskiego. Przypominamy, że oprócz nauki tego języka, wynikającego z tygodniowego planu lekcji, uczniowie mieli dodatkowe zajęcia języka angielskiego zawodowego oraz zajęcia z native speakerami. Teraz teorię mogą połączyć z praktyką, obserwacją rzeczywistych warunków pracy, zapoznaniem się z kulturą innego narodu, delektowaniem się urodą miasteczka i okolic (organizatorzy zaplanowali dla naszej młodzieży wycieczki) i tak oto dobrnęliśmy prawie do półmetka pobytu w gościnnej Irlandii.
Na zdjęciach nasza młodzież „podglądnięta” w jednym z miejsc pracy. Cdn…
(I.C.)

Dziennik podróży

W pierwszym dniu pobytu, w niedzielę, nasza delegacja nie tylko zwiedzała Galway, ale też nawiązała kontakt z opiekunami ze strony irlandzkiej. Suzie Ryan oprowadzała po pięknym mieście, o czym była już relacja wcześniej, a na koniec dnia Suzie i Gary (Gary to jeden z czwórki koordynatorów i opiekunów zarazem) spotkali się z naszą kadrą nauczycielską i kierowniczą na kolacji, podczas której omówione zostały poszczególne etapy pobytu naszej młodzieży w Galway…

Dzisiejszy dzień (02 grudnia 2019) jest pierwszym roboczym, ale młodzież jeszcze nie poszła do pracy, tylko musiała przejść niezbędne szkolenie. Szkolenie prowadziło małżeństwo Susie i Anthony Ryan (Suzie już poznaliśmy), którzy opowiedzieli podczas prezentacji multimedialnej najpierw historię Irlandii i miasta Galway, a potem prelegenci poinformowali m.in. o przepisach bezpieczeństwa, o konieczności punktualnego przybywania do zakładu, bezwzględnego respektowania poleceń opiekuna grupy w pracy. Pod koniec spotkania pani dyrektor Jolanta Ozimek i pani Ilona Mróz przekazały na ręce państwa Ryan prezenty promujące powiat wałbrzyski, miasto Szczawno-Zdrój i szkołę. Załączone zdjęcia są ilustracją spotkania strony polskiej i irlandzkiej.
A czy wiecie, że właśnie Galway będzie w 2020 roku Europejską Stolicą Kultury?
(I.C.)

Teraz coś o warunkach, w jakich nasi uczniowie i nauczyciele spędzą najbliższe dwa tygodnie. Zatem wszyscy są bardzo zadowoleni, bo warunki są świetne. Młodzież i opiekunowie mieszkają u rodzin irlandzkich i mają zapewnione wszystko, co konieczne i do tego jeszcze można dodać duży plus. Uczniowie mieszkający w poszczególnych domach mają rano przygotowane śniadania, zanim wyjdą z domu dostają w opakowaniu lunch, a po przyjściu z pracy zasiądą do obiadokolacji. W mieszkaniach mają swobodę, ale… gdy wychodzą „na miasto”, to oczywiście do domu muszą przyjść o ustalonej porze… Jedna z koordynatorek powiedziała podczas spotkania, że ideą pobytu naszej młodzieży w Galway nie jest praca jako priorytet i stwierdziła, że młodzież ma tu być po prostu szczęśliwa.
(I.C.)

 
 

Jesteśmy już w Galway!

Miasto Galway – stolica hrabstwa Galway – to tu przebywać będą nasi uczniowie i ich opiekunowie przez dwa tygodnie. Na zdjęciach uroczy, przedświąteczny klimat pięknych rozświetlonych uliczek miasta, a przewodnikiem i opiekunem naszej delegacji z ramienia gospodarzy jest Suzie…

Około północy na lotnisku w Cork 

Już dzisiaj nasi wyjeżdżają na staż do Irlandii!

Nadeszła wreszcie długo oczekiwana chwila, kiedy uczniowie naszych klas technikum wyjeżdżają, a raczej wylatują z wrocławskiego lotniska do Irlandii na dwutygodniowy staż – to już dzisiaj, w sobotę 30 listopada 2019 roku! Jest to pierwszy wyjazd uczniów naszej szkoły w ramach projektu PO WER, jesteśmy zarówno zaciekawieni i … po prostu cieszymy się, że szkoła daje możliwości swojej młodzieży na wszechstronny rozwój.

Młodzież jest w pełni przygotowana do wyjazdu i odbyła następujące szkolenia przygotowawcze:

-kurs języka angielskiego przygotowujący do pracy w irlandzkich firmach

-przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne

-przygotowanie kulturowe

-szkolenie BHP.

Podczas pierwszego wyjazdu na staż do Irlandii naszym uczniom towarzyszyć będą przez pierwsze kilka dni dyrektor szkoły Jolanta Ozimek oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Ilona Mróz, aby zapoznać się na miejscu z warunkami pobytu. Natomiast opiekunami będącymi z naszymi uczniami przez cały dwutygodniowy pobyt będą Agnieszka Pieprzyk i Grzegorz Jaroni.

Bardzo, bardzo kibicujemy naszym kolegom i koleżankom udającym się za granicę, będziemy mieli z nimi stały kontakt i będziemy prezentować na łamach tej strony informacje o wszystkich działaniach i o pracy, którą będą wykonywać w irlandzkich firmach. A zatem … do zobaczenia wkrótce!


Nasze przygotowania do wyjazdu

Rozpoczęły się przygotowania do wyjazdu na praktyki zawodowe w ramach programu POWER w dniach 30.11.2019-14.12.2019

Co będziemy robić można zobaczyć tutaj

Przystąpiliśmy do programu POWER!

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie -Zdroju przystąpił z dniem 1 września 2019r. do projektu PO WER pt.” Europejskie staże zawodowe szansą na rozwój kariery” i rozpoczął działania zmierzające do realizacji w/w projektu.

Uwaga: Zakończenie naboru

Europejski Dzień Języków Obcych

Informacje o projekcie

Plakat informacyjny

Ogłoszenie naboru

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie (RR)

Formularz zgłoszeniowy – osoba niepełnoletnia

Formularz zgłoszeniowy – osoba pełnoletnia

Załącznik nr 8 do RR- Indywidualna Karta Rekrutacyjna – osoba niepełnoletnia