Patron szkoły

Patronem naszej szkoły jest wielka uczona, wspaniały naukowiec  pracujący w dziedzinie fizyki i chemii – Maria  Skłodowska-Curie.

Chociaż urodziła się w Polsce (1867 r.) większość swojego życia spędziła we Francji, gdzie zdobyła swoje wykształcenie a następnie  rozwinęła karierę naukową. Maria Skłodowska-Curie była nie tylko profesorem Sorbony ale przede wszystkim współtwórczynią nauki o promieniotwórczości. Jej najważniejsze badania związane były z technikami rozdzielania izotopów  promieniotwórczych. Pomimo, że los związał ją zawodowo i prywatnie z Francją, zawsze utrzymywała ścisłe kontakty z Polską – była m.in. inicjatorką budowy Instytutu Radowego w Warszawie.  Za swoje osiągnięcia naukowe został dwukrotnie uhonorowana nagrodą Nobla. Po raz pierwszy w 1903 roku w dziedzinie fizyki, wraz ze swoim mężem Piotrem Curie, za odkrycie i badania nad promieniotwórczością a po raz drugi – w 1911 roku w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu. Przyznanie w tamtych latach tak prestiżowej nagrody kobiecie, wskazuje jak ważne i przełomowe były jej dokonania dla rozwoju nauki. Do roku 1935 Maria Skłodowska-Curie była jedyną kobietą wśród laureatów nagrody naukowej. Do dnia dzisiejszego jest również jedyną,  która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.