Dziennik podróży

W pierwszym dniu pobytu, w niedzielę, nasza delegacja nie tylko zwiedzała Galway, ale też nawiązała kontakt z opiekunami ze strony irlandzkiej. Suzie Ryan oprowadzała po pięknym mieście, o czym była już relacja wcześniej, a na koniec dnia Suzie i Gary (Gary to jeden z czwórki koordynatorów i opiekunów zarazem) spotkali się z naszą kadrą nauczycielską i kierowniczą na kolacji, podczas której omówione zostały poszczególne etapy pobytu naszej młodzieży w Galway…

Dzisiejszy dzień (02 grudnia 2019) jest pierwszym roboczym, ale młodzież jeszcze nie poszła do pracy, tylko musiała przejść niezbędne szkolenie. Szkolenie prowadziło małżeństwo Susie i Anthony Ryan (Suzie już poznaliśmy), którzy opowiedzieli podczas prezentacji multimedialnej najpierw historię Irlandii i miasta Galway, a potem prelegenci poinformowali m.in. o przepisach bezpieczeństwa, o konieczności punktualnego przybywania do zakładu, bezwzględnego respektowania poleceń opiekuna grupy w pracy. Pod koniec spotkania pani dyrektor Jolanta Ozimek i pani Ilona Mróz przekazały na ręce państwa Ryan prezenty promujące powiat wałbrzyski, miasto Szczawno-Zdrój i szkołę. Załączone zdjęcia są ilustracją spotkania strony polskiej i irlandzkiej.
A czy wiecie, że właśnie Galway będzie w 2020 roku Europejską Stolicą Kultury?
(I.C.)

Teraz coś o warunkach, w jakich nasi uczniowie i nauczyciele spędzą najbliższe dwa tygodnie. Zatem wszyscy są bardzo zadowoleni, bo warunki są świetne. Młodzież i opiekunowie mieszkają u rodzin irlandzkich i mają zapewnione wszystko, co konieczne i do tego jeszcze można dodać duży plus. Uczniowie mieszkający w poszczególnych domach mają rano przygotowane śniadania, zanim wyjdą z domu dostają w opakowaniu lunch, a po przyjściu z pracy zasiądą do obiadokolacji. W mieszkaniach mają swobodę, ale… gdy wychodzą „na miasto”, to oczywiście do domu muszą przyjść o ustalonej porze… Jedna z koordynatorek powiedziała podczas spotkania, że ideą pobytu naszej młodzieży w Galway nie jest praca jako priorytet i stwierdziła, że młodzież ma tu być po prostu szczęśliwa.
(I.C.)